Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Sherlock Holmes v Osvětimi

„A co byste chtěl vidět?“ zeptala se paní v osvětimském archivu cizokrajné návštěvy. Ta otázka připadala Robertu Janu van Peltovi trochu nesmyslná. Každý historik, který se chce něčeho dopátrat, přece nejprve studuje katalog – aby věděl, jaké dokumenty vlastně sbírka obsahuje.

2006-892-mobr-22A.gif
2006–892-mobr-22A.gif • Autor: Respekt

2006-892-vobr-22A.jpg
Fotografie: Robert Jan van Pelt: Za všechno mohou Himmlerovy ambice. • Autor: Respekt

„A co byste chtěl vidět?“ zeptala se paní v osvětimském archivu cizokrajné návštěvy. Ta otázka připadala Robertu Janu van Peltovi trochu nesmyslná. Každý historik, který se chce něčeho dopátrat, přece nejprve studuje katalog – aby věděl, jaké dokumenty vlastně sbírka obsahuje. Požádal tedy o něj. „Žádný katalog nemáme,“ zavrtěla hlavou archivářka. Zaražený kanadský vědec, který do Polska přijel bádat krátce před pádem železné opony, chvíli přemýšlel a pak odpověděl: „V tom případě chci vidět všechno.“

Klíč pro cizince

Má šedesát let po válce ještě cenu číst novou knihu o Osvětimi? Po Rudolfu Vrbovi, Primo Lévim, Raoulu Hilbergovi, Jehudovi Bauerovi a desítkách dalších autorů si čtenář může myslet, že všechno podstatné o holocaustu už bylo napsáno. Dílem je to jistě oprávněná představa, ale právě případ van Pelta, jehož knihu Osvětim. 1270 až současnost (napsal ji spolu s americkou historičkou Debórah Dworkovou) právě česky vydalo nakladatelství Argo, ukazuje, že může být mylná. Netušené souvislosti, do nichž autoři nejznámější vyhlazovací tábor staví, naznačují, že mnoho důležitých informací nám dodnes uniká.

K tématu holocaustu se rodilý Holanďan dostal oklikou, ale právě té vděčí za svou originalitu. Historik architektury van Pelt se zajímal o etiku svého oboru, a to ho přivedlo k zájmu o nejhrozivější stavbu lidských dějin, v…

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200622-vobr-obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1527
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte