Byla to obyčejná noc, podivná svojí obyčejností. Noc po prvních skutečně svobodných parlamentních volbách, které Ukrajina za patnáct let nezávislosti zažila. Šlo o volby, jejichž průběh, ještě více než výsledek, se stal zlomem ve snaze Ukrajiny přimknout se k Západu. Ukrajina, potácivě jako malé, rok a půl staré batole, tento první velký krok zvládla.

Souboj peněz

Volby svobodné byly. Regulérní ale s přimhouřením obou očí, které západní demokracie také přimhouřily. Hlasovací místnosti se sice oficiálně zavřely v deset hodin večer, ale na mnoha místech ještě před dveřmi stáli voliči, kteří ani po hodinách čekání nestihli vhodit lístek. Další desítky tisíc se už během dne s nepořízenou vrátily domů, když zjistily, že do volebních seznamů zase špatně zapsali jejich osobní údaje. Šlo především o ukrajinské Rusy, kterým špatně přepsali jména do ukrajinštiny. Volební hlasy se počítaly do čtvrtečního večera. Důvodem však tentokrát nebyla snaha o zfalšování výsledků (ty vzhledem k průběhu voleb se zarážející přesností odpovídaly sociologickým průzkumům), ale prostě špatný volební zákon. Svojí složitostí a nepraktičností ztížil volby až na hranici proveditelnosti.

Volební kampaň byla sice svobodná, ale v západoevropských podmínkách nepředstavitelná. Povoleno bylo všechno. Zejména neomezené výdaje na kampaň se staly hitem politického klání. Oficiálně zveřejněná čísla o stovkách milionů nebral nikdo vážně a všichni pozorovatelé mluvili o miliardách…

v14.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte