mobrazek_322.gif
mobrazek_322.gif • Autor: Respekt

vobrazek_322.jpeg
Fotografie: Sistáního vyznávají stejně tak voliči jako radikálové typu Muktady Sadra. Foto archiv • Autor: Respekt

Krátce po volbách ovládlo zprávy z Iráku opět násilí. Koncem minulého týdne, v předvečer hlavního šíitského svátku ášúrá, si výbuchy před šíitskými mešitami v Bagdádu vyžádaly přes tři desítky mrtvých. Únosy, přestřelky a výbuchy jsou hlášeny i z dalších částí země. Nedávné parlamentní volby jsou přesto obrovským úspěchem. Nejen to, že se vůbec konaly, ale i to, že se vzápětí rozjel víceméně standardní politický proces – jejich výsledky všichni přijali a začalo dohadování o nové vládě.

Rozhodne Sistání

Vítězem voleb se s 48 procenty hlasů stala jednoznačně šíitská Spojená irácká aliance (UIA), která získala nadpoloviční většinu křesel v jednokomorovém parlamentu. Za koalicí stojí nejvyšší šíitský duchovní Alí Sistání (viz rámeček), který má také poslední slovo při schvalování kandidáta UIA na premiéra (s tím, že když se předáci hlavních stran v rámci UIA na kandidátovi neshodnou, vybere ho Sistání sám). Druhá skončila Spojená kurdská kandidátka, která profitovala z vysoké volební účasti Kurdů – získala 25 procent hlasů a tím také jistotu, že v budoucím Iráku už nedojde k marginalizaci Kurdů, jak tomu bylo doposud. Až třetí skončil prozatímní premiér Ijád Aláví se svou sekulární koalicí. Získal necelých 14 procent hlasů. Došlo tak k události v arabském světě ojedinělé – porážce vládnoucí strany. Možná nejsmutnější z Alávího výsledku byli Kurdové, kterým…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte