0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí10. 12. 20056 minut

Irácké řešení pro Irák

Může se Irák dopracovat z totalitní diktatury, pak okupace a posléze demokratického provizoria až k plné svéprávnosti na bázi zásady „jeden občan, jeden hlas“? Právě to naznačí tento čtvrtek. 15. prosince půjdou Iráčané letos už potřetí k volebním urnám – aby zvolili první stálý parlament. Přestože se životní podmínky stále nelepší, volební účast, počet politických seskupení a zájem o politiku rostou. Možná půjde i o volby demokratické: tentokrát jsou kandidáti známi dostatečně dlouho předem, zato výsledek předem jasný není, jak tomu bylo u ústavního referenda v říjnu, a volby se nikdo nechystá bojkotovat. Něco se skutečně mění.

Fotografie: Tohle si Džaafarího vláda za rámeček nedá. Sunnitští vězni v žaláři Nsúr. Foto Profimedia.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Tohle si Džaafarího vláda za rámeček nedá. Sunnitští vězni v žaláři Nsúr. Foto Profimedia.cz
Fotografie: Tohle si Džaafarího vláda za rámeček nedá. Sunnitští vězni v žaláři Nsúr. Foto Profimedia.cz • Autor: Respekt

Může se Irák dopracovat z totalitní diktatury, pak okupace a posléze demokratického provizoria až k plné svéprávnosti na bázi zásady „jeden občan, jeden hlas“? Právě to naznačí tento čtvrtek. 15. prosince půjdou Iráčané letos už potřetí k volebním urnám – aby zvolili první stálý parlament. Přestože se životní podmínky stále nelepší, volební účast, počet politických seskupení a zájem o politiku rostou. Možná půjde i o volby demokratické: tentokrát jsou kandidáti známi dostatečně dlouho předem, zato výsledek předem jasný není, jak tomu bylo u ústavního referenda v říjnu, a volby se nikdo nechystá bojkotovat. Něco se skutečně mění.

Velmi neregulérní proces psaní ústavy, během kterého si šíitský a kurdský blok prakticky rozdělily vliv na slabý federální stát a jeho zdroje, skončil kompromisem: nevyřešené otázky ústavního řádu vyřeší parlament s pravomocí měnit konstituci. Tím se také vrátila do hry část menšinových sunnitů. Symbolického zapojení všech aktérů do politického procesu bylo dosaženo na konferenci národního porozumění v Káhiře. Konferenci zorganizovala koncem listopadu Arabská liga ve snaze předejít tomu, co se velmi podobá rozpadu Iráku. Prezident Ligy Amr Músa tak reagoval na kritiku sunnitů, že Irák ztrácí soudržnost za nezájmu sousedních států, i na jejich podporu destruktivnímu povstání se znaky občanské války. Výsledek byl přes malé očekávání a počáteční dramata…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc