Poznaňská Love Parade: polská „kulturní válka“ se na rozdíl od té americké neodehrává v médiích a u soudů, ale na ulicích. Na to pak doplácejí i sami gayové.

Poznaň je známa jako město veletrhů. Jenže před týdnem upoutala evropskou mediální pozornost z jiného důvodu. Policie tam násilně ukončila nepovolený Pochod rovnosti, jehož cílem bylo „upozornit na problém diskriminace menšin“, především homosexuálů. Byla to už několikátá akce tohoto typu v Polsku – pokaždé je provázela atmosféra společenského konfliktu, emocí a občas i násilí.

Kvůli ztrátám na majetku

Vše začalo loni v Krakově. Tehdy sdružení gayů naplánovala demonstraci na 8. května, což je pro Krakov datum výjimečné: svátek tamního světce, středověkého biskupa Stanislava, který je vždy spojen s procesím ulicemi Starého města. Plány paralelní demonstrace vyvolaly pobouření, čehož využily některé radikální skupiny (fotbaloví fanoušci a členové sdružení Všepolská mládež napojeného na nacionalistickou Ligu polských rodin) k vyvolání nepokojů.

Další podobný průvod – ve Varšavě – se tak stal předmětem bouřlivých politických sporů. Tehdejší starosta Lech Kaczyński demonstraci zakázal, oficiálně kvůli ohrožení bezpečnosti občanů. Průvod se nakonec konal za asistence policie, podléhající tehdejší postkomunistické vládě, která tvrdě zakročila proti pravicové mládeži, jež se snažila trasu pochodu blokovat.

V Poznani to vypadalo…

v48.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v48.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte