Mistr Dolar odchází
Nejúspěšnější centrální bankéř světa, šéf Federálního rezervního systému (FED) Alan Greenspan, končí ve své funkci. Bezmála dvě dekády řídil americkou měnovou politiku a uchránil po tu dobu nejsilnější světovou ekonomiku od krizí. Nutno dodat, že s bravurou, kterou mu může většina jeho evropských kolegů závidět. Přitom se ale na rozdíl od nich neřídí žádnou teorií nebo přesně definovanými cíli. Nyní ho má nahradit oblíbenec prezidenta George Bushe Ben Bernanke. Jaké dědictví za sebou Greenspan zanechává a jaký bude jeho nástupce?

Nejúspěšnější centrální bankéř světa, šéf Federálního rezervního systému (FED) Alan Greenspan, končí ve své funkci. Bezmála dvě dekády řídil americkou měnovou politiku a uchránil po tu dobu nejsilnější světovou ekonomiku od krizí. Nutno dodat, že s bravurou, kterou mu může většina jeho evropských kolegů závidět. Přitom se ale na rozdíl od nich neřídí žádnou teorií nebo přesně definovanými cíli. Nyní ho má nahradit oblíbenec prezidenta George Bushe Ben Bernanke. Jaké dědictví za sebou Greenspan zanechává a jaký bude jeho nástupce?
Obratný mechanik


Centrální bankéři v moderních ekonomikách fungují jako mechanici, kteří mají promazávat hospodářský stroj, aby správně běžel. Snaží se, v současné době hlavně prostřednictvím úrokových sazeb, ale i obchodem s dluhopisy či výší minimálních povinných rezerv u komerčních bank, zabránit příliš vysoké inflaci nebo propadu hospodářské aktivity. Přitom musí vážit svá rozhodnutí doslova na lékárnických vahách – příliš vysoké sazby v nevhodnou dobu udusí aktivitu ekonomiky, při příliš nízkých sazbách poběží hospodářství moc rychle, zadýchá se a přijde inflace. Dále pak hlídají banky a další peněžní ústavy. Tyto role zvládal FED pod vedením Alana Greenspana více než dobře.
Greenspan získal doktorát z ekonomie na Newyorské univerzitě, působil jako ekonomický poradce prezidenta Forda a měl i vlastní konzultační firmu. Dva měsíce po…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.










