0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí8. 10. 20056 minut

Účel světí pravidla

Tuto sobotu mají Iráčané v referendu odsouhlasit ústavu coby skutečný start do svéprávné existence. Jenže je tu problém. Sunnité, asi 20 % populace státu, ji odmítají, neboť v ní spatřují cestu k rozpadu Iráku. Proto byl až do minulého týdne její krach velmi pravděpodobný. Na poslední chvíli ale parlament změnil pravidla hry, takže ústava bude nejspíše navzdory sunnitskému protestu odsouhlasena.

Fotografie: Ti, kteří prohrávají – iráčtí sunnité při páteční modlitbě. Foto mediabanka.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Ti, kteří prohrávají – iráčtí sunnité při páteční modlitbě. Foto mediabanka.cz
Fotografie: Ti, kteří prohrávají – iráčtí sunnité při páteční modlitbě. Foto mediabanka.cz • Autor: Respekt

Tuto sobotu mají Iráčané v referendu odsouhlasit ústavu coby skutečný start do svéprávné existence. Jenže je tu problém. Sunnité, asi 20 % populace státu, ji odmítají, neboť v ní spatřují cestu k rozpadu Iráku. Proto byl až do minulého týdne její krach velmi pravděpodobný. Na poslední chvíli ale parlament změnil pravidla hry, takže ústava bude nejspíše navzdory sunnitskému protestu odsouhlasena.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Hlavně zabránit neúspěchu

Přijetí irácké ústavy je hlavním bodem politické strategie USA v Iráku. Až bude schválena a v prosinci proběhnou druhé volby, mohou spojenci předat zodpovědnost irácké vládě a začít se stahováním vojsk, které se plánuje v průběhu roku 2006. Její odmítnutí by naopak znamenalo hrozbu pro politický proces vůbec. I se špatnou ústavou lze totiž pracovat v parlamentu, zvlášť s ústavou napsanou velmi nejasně a vyžadující přesnější formulaci principů v podobě zákonů. Naproti tomu bez ústavy by nastala situace, kdy hlavní strany už nemají o čem jednat. Vždyť už během krátkého vyjednávání o ústavě se konflikty mezi nimi jen prohloubily. Neúspěch referenda by tudíž přinesl naprostou ztrátu perspektivy a další prohlubování násilí.

Ústavu dnes odmítají hlavně sunnité. Kritizují především federalismus posilující velké, ropou bohaté kurdské a šíitské regiony na úkor centra a chudých sunnitských provincií, kde už tak zuří povstání. Jejich poměrně jednotný a tvrdý postoj…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc