Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Ind přinesl prosperitu

Fotografie: Lakshmi Mittal: Pomohla mu konjunktura... Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Lakshmi Mittal: Pomohla mu konjunktura... Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Jsou to šokující čísla: ostravská Nová huť, ještě před třemi lety potácející se na hranici bankrotu, se jako mávnutím kouzelného proutku stala jednou z nejziskovějších firem v Česku. Přesně před dvěma roky – v lednu 2003 – se hutí ujal nový majitel, Ind s britským pasem Lakshmi Mittal. Skomírající podnik postavil na nohy natolik, že pod jeho vedením hned v prvním roce dosáhl zisku 5,4 milardy korun, který se loni podle předběžných údajů dokonce zdvojnásobil na 11 miliard. V čem tkví zázrak v Nové huti a proč se něco podobného nepodařilo dříve?

Haló, tady Trinidad

Každé pondělí přesně v 15.30 se v kanceláři generálního ředitele Ispatu Nová huť Františka Chowaniece (58) rozdrnčí telefon. „Kazachstán, Trinidad, Jižní Afrika, Mexiko, Indonésie, Alžír,“ vypočítává s úsměvem podsaditý muž se šedivým knírkem některá místa, která jsou na druhé straně telefonu.

Chowaniec je jeden ze 14 ředitelů hutních podniků, patřících do skupiny Mittal Steel Inda Lakshmi Mittala – a každé pondělí odpoledne začíná jejich pravidelná porada. „Říkáme si, jaké jsou trendy na trzích, jaká je poptávka, jaké kdo má zásoby, zda můžeme společně nakupovat či jestli si například nelezeme do zelí. Ale hlavně, co se dá očekávat v budoucnosti,“ vypočítává.

Porada trvá okolo tří hodin – když končí, tak je v Indonésii před obědem, ale například v Mexiku už po…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].