Placákův pohled na eutanazii je zkratový

Pohled na eutanazii z pera Petra Placáka (Nebezpečí lidských práv, Respekt č. 24/2005) mne poněkud zarazil. Jestli jsem jej dobře pochopil, nemá člověk právo se o své vůli rozhodnout ukončit vlastní život. Autor přitom neargumentuje teologicky, což bych ještě pochopil, ale z pohledu nedělitelnosti lidských práv. Eutanazie podle něj zpochybňuje identitu a univerzálnost lidství. Znamená to snad, že člověk si nesmí za žádných okolností sáhnout na život, neboť by tím zpochybnil svou identitu? Nejsou lidství a lidská práva dána tím, že člověk má právo na vlastní vůli a na její uskutečňování, pokud tím neporušuje totožná práva druhých? Nutím snad svým rozhodnutím zemřít ostatní, aby zemřeli? Mohu někoho nutit žít, je-li pro něj život nesnesitelným utrpením? Nemohu si pomoci, ale jsem přesvědčen, že právě takovýmto nátlakem bych narušil integritu druhého a jeho lidství.

Nepopírám, že eutanazie má mnohá proti. Může se za ní skrýt sprostá vražda, těžko se bere jistota, že člověk, který se pro ni rozhodl, nebyl manipulován a jednal pouze o své vlastní vůli a při plném vědomí, co činí. Těmito problémy se zabývejme, ty se snažme řešit. Třeba dospějeme k názoru, že eutanazie je pro nás skutečně nepřijatelná. Nevylévejme ale s vaničkou i dítě.

Placákův článek by mne asi nedonutil k reakci, kdyby jej neuzavřel větou: „A propos – &‚…

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte