Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Wolfowitz odborníkem

mobrazek_999.gif
mobrazek_999.gif • Autor: Respekt

vobrazek_999.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

Těžko si představit jiného amerického politika, který by vzbuzoval takové emoce jako dnes už bývalý první náměstek ministra obrany Paul Wolfowitz. Rumsfeldův zástupce byl neoblíben mnohými v USA, v Evropě i na Blízkém východě, zato pro jiné se stal symbolem rozšiřování svobody a demokracie ve světě. Jako jeden z nejvlivnějších neokonzervativců v Bushově administrativě byl hlavním architektem vojenského zásahu proti Saddámu Husajnovi, a tím se pro odpůrce války v Iráku stal zlým mužem číslo 1.

Dnes si už jeho kritici mohou oddechnout. Wolfowitz z Pentagonu odešel a od 1. června se stal novým prezidentem Světové banky. Ač tento přechod asi nezmění jeho názory a Wolfowitz neprozře jako Robert McNamara, ministr obrany za války ve Vietnamu, který po angažmá v čele Světové banky kritizoval své předchozí politické postoje, nabízí šanci pro zhodnocení jedné z nejkontroverznějších osobností současné americké politiky.

Studentem i pedagogem

Syn polských židovských imigrantů začal svoji službu Americe, tak je v USA působení ve vládních strukturách nazýváno, podobně, jak to dodnes činí tisíce mladých Američanů. Jako stážista bez nároku na honorář. Rok po dokončení bakalářského studia matematiky na prestižní Cornellově univerzitě ve státě New York, kde jej výrazně ovlivnil politolog Allan Bloom, stoupenec názoru, že politické režimy spoluvytvářejí lidský charakter, Wolfowitz nastoupil…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte