Stala se velká věc: česká sociální demokracie vykročila na cestu moderní levicové strany, jejíž hospodářský program kopíruje třeba veleúspěšnou britskou Labour Party. Sepsal jej místopředseda vlády Martin Jahn a jmenuje se Strategie hospodářského růstu.

Chraňte zvířata a podnikatele

Materiál má sto čtyřicet stran a Jahnův úřad jej v celém znění uvolnil minulý pátek. V šesti kapitolách přináší vizi, jak do roku 2013 srovnat zdejší životní úroveň s průměrem v Evropské unii. Anebo jinak řečeno – jak přeměnit Česko ve vzdělanou, moderní, prosperující společnost šetrnou k životnímu prostředí. Jeho rétorika se od dosavadních materiálů podobného ražení liší – není ani levicová, ani pravicová, nebo na první pohled diktovaná průmyslovými či jinými lobby.

Reakce na Jahnovu strategii zatím nejsou rozhodně nijak vstřícné. Proti jsou odbory, sdružení nájemníků a další zájmové skupiny. „Dokument se musí zásadně přepracovat, slíbil mi to i sám premiér,“ říká předseda odborů Milan Štěch. Naopak šéf svazu průmyslníků Jaroslav Míl strategii pochválil s tím, že se „nedívá na problémy politicky a je dobrým základem pro další jednání“.

Co tedy Jahnův materiál přináší? Rozhodně dělá radost ekonomům volajícím po zrychlení reforem a liberalizaci nájemného. Také ale třeba lidem, kteří věří v šetrný rozvoj, zdravé životní prostředí a sázku na vzdělanost. Strategie navrhuje neodkladnou reorganizaci soudů tak, aby pracovaly…

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte