mobrazek_72.gif
mobrazek_72.gif • Autor: Respekt

vobrazek_72.jpeg
Fotografie: Počítačové simulace putování a přistání sondy Cassini-Huygens. Foto NASA • Autor: Respekt

Vánoční oslavy a pak dramatické následky ničivého tsunami přehlušily zprávy o kosmické sondě Cassini-Huygens, respektive o oddělení evropské části (Huygens) od části americké (Cassini), k němuž došlo přesně na Štědrý den. Událost z badatelského hlediska prvořadá se odehrála ve vzdálené části sluneční soustavy a předznamenala vědeckou lahůdku: setkání sondy Huygens s Titanem. Historie tohoto setkání začíná před dobrými patnácti lety, přípravou mise do tajemné oblasti, mezi Saturnovy prstence a měsíce. Přístroj Cassini navrhla a sestrojila NASA a na jeho „záda“ byl připojen modul Huygens, který postavila ESA (European Space Agency) v laboratořích v německém Darmstadtu. Vypuštění evropsko-amerického dvojčete se uskutečnilo před plnými sedmi lety. Tak dlouho trvalo překonání vzdálenosti více než jeden a půl miliardy kilometrů, která nás od Saturnu dělí. Vypuštění se jeví jako běžná a zdánlivě jednoduchá záležitost. Konečně proč ne, desítky podobných raket byly v době studené války namířeny (a naštěstí nevypuštěny) na pozemské cíle (na obou stranách).

Déšť součástek

První přiblížení k planetě prstenců se odehrálo na konci června 2004, kdy se na přání lidí Cassini-Huygens stal umělou družicí Saturnu. V té době byly pořízeny snímky Saturnových měsíců: Phoebe, Mimas, Tethys, Rhea a Iapetus, a prvním výsledkem bylo, že tyto měsíce i prstence jsou záhadnější, než se…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte