Postup ministra spravedlnosti Pavla Němce v kauze katarského prince vzbuzuje vážné obavy, že nešlo jen o snahu „zlepšit vztahy“ s Katarem.

Pavel Němec neměl právo rozhodnout o vydání Katařana Hamada Al Sáního ke stíhání do jeho rodné země, říkají zatím soudy i nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Zákon jednoznačně stanoví, že na to právo máme, brání se Němec a jeho úředníci. Problém se tak dostal do roviny právních diskusí, pro veřejnost často nesrozumitelných. To, co ale vzbuzuje pozornost i laiků stojících mimo spor, je ministrovo úporné odhodlání jít kvůli „banálnímu“ sporu do střetu s velkou částí odborné veřejnosti, a dokonce k projevům otevřeného nátlaku na soudy a státní zastupitele, aby jednali podle jeho zájmu. Kolem případu se rozpoutala také vášnivá politická debata a okolnosti prošetřuje policie.

Neurážejte mě

Případ člena katarské královské rodiny je průhledný. Policie loni Al Sáního osm měsíců sledovala, na podzim jej zatkla a obvinila ze sexuálního zneužití šestnácti dívek, z nichž čtyři byly mladší patnácti let. Brzy byl obžalován a v dubnu proběhlo první soudní stání. Katarská diplomacie se od počátku snažila o vydání Al Sáního a v lednu zaslala na ministerstvo zahraničí oficiální dopis. „Katařané se ptali, zda může využít diplomatické imunity, to jsme odmítli a požádali o vyjádření ministerstvo spravedlnosti,“ říká mluvčí rezortu Vít Kolář. Ministerstvo spravedlnosti…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte