mobrazek_486.gif
mobrazek_486.gif • Autor: Respekt

vobrazek_486.jpeg
Fotografie: Pomóc, padám. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Ministerstvo pro místní rozvoj nás v minulém týdnu polekalo: pokud nedáme do rekonstrukce panelových sídlišť 400 miliard korun, stanou se z nich ghetta pro sociálně slabé občany. Některé domy by už za pár let mohly začít padat. Bylo by tedy zapotřebí trochu pustit žilou evropským fondům a zavést dotace na rekonstrukce paneláků. Se svým českým kolegou se na tom shodlo dalších čtyřiadvacet evropských ministrů zabývajících se bytovou problematikou. Výsledkem jejich pražské konference je výzva Evropské komisi – zaplaťte opravy sídlišť! Jak se ovšem ukazuje, situace není zdaleka tak vážná. Padání domů nehrozí a obce, které svůj majetek dobře spravují, si umí poradit i bez peněz z Bruselu. Podle sociologů můžou být miliony vynaložené na rekonstrukce zbytečnou investicí – když o nich radnice nebudou napřed rozmlouvat s občany.

Koukej, dům

Západočeská Kadaň je podle odborníků v přístupu ke svým sídlištím vzorem. Nízké paneláky lemující historické jádro centra jsou již z velké části zrekonstruované, září novými barevnými omítkami. Na velkých prostranstvích okolo nich je dostatek místa pro zeleň, vedle fotbalového plácku jsou prolézačky pro menší děti. „Určitě se tady hodně změnilo, zmizela ta šeď komunismu, platíme normální nájem, přitom máme zateplený byt a ušetříme na energiích. Teď ho budeme v privatizaci kupovat, cena je přitom přijatelná,“ pochvaluje si asi…

v12.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte