Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Káva za korunu, rum za šest

Fotografie: Ruce pryč od našich řízků! Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Ruce pryč od našich řízků! Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Ve vzdělávacím středisku ministerstva financí u Slapské přehrady se žije skvěle a levně – káva stojí korunu a oběd necelou dvacku. Běžný smrtelník se sice dovnitř nedostane, ale i přede dveřmi ho může hřát, že celý ten luxus nakonec zaplatí ze své peněženky.

Vstup zakázán

Blíží se doba oběda a novinářům vracejícím se z reportáže začíná kručet v břiše. Najít nějakou otevřenou restauraci uprostřed lesů kolem Slapské přehrady je ale v tuhle roční dobu nemožné. Na jedné z lesních odboček naštěstí postává skupinka dělníků vyměřujících novou cestu, kteří nám ochotně dávají tip: právě tady ta asfaltka vede na ideální místo. „Je tam hospoda, jako když se vrátíte do socialistického ráje – řízek za dvacku, kafe za korunu a panák vodky za šest korun,“ říká jeden z dělníků. „A po obědě sauna za pár drobných. Ale musíte tam vklouznout nenápadně, je to jen pro úředníky – my sami jsme se tam dostali jen náhodou.“

To stojí za prozkoumání. Silnice proběhne lesem a kolem značky zákazu vjezdu míří na parkoviště u mohutné betonové stavby – vzdělávacího střediska ministerstva financí Vltava. Zrovna přijela nová várka. V mumraji se dostáváme bez problémů přes recepci do sálu s nápisem Restaurace. Je to tak: smažený řízek s bramborem za 21,50, smažený sýr za 18, cola za 2,60, dvě deci frankovky 3 koruny. Fotograf vytahuje aparát a chce si udělat…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v07.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.