Dlouho očekávané sjednocování Evropy přichází ve chvíli, kdy „v Evropě skončila idyla“, která převládala po roce 1989. A lze jen souhlasit s názorem Alexandra Vondry (V Evropě skončila idyla, Respekt č. 1/2004), že tři hlavní pilíře české zahraniční politiky tohoto období (středoevropský, evropský, transatlantický) jsou dnes narušeny nebo otřeseny. S diagnózou lze souhlasit, o příčinách či následcích však můžeme debatovat.

Gerharda Schrödera

Předně je třeba říci, že středoevropský kontext může být nepříznivě ovlivněn zhoršením vztahů dvou hlavních sousedů České republiky – Polska a Německa. Týká se postoje vůči politice USA, Evropské ústavě i bilaterálních vztahů (spor kolem odsunu a centra vysídlenců). Polsko s jistým zadostiučiněním vztah vyhrotilo v domněnce, že tím posílí svoji pozici při vstupu do EU jako „evropská mocnost“. Úspěch této strategie posoudíme časem, už dnes ovšem můžeme konstatovat, že česká politika byla opatrnější a obezřetnější.

Dodejme také, že česko-německé vztahy a celý středoevropský kontext mohly vypadat daleko hůře, kdyby se byla prosadila národně-populistická vlna, která před dvěma lety zasáhla střední Evropu. Představme si rozšiřování Unie do střední Evropy po eventuálním vítězství Orbána v Maďarsku, Klause v Praze, Mečiara a Fica v Bratislavě, Stoibera v Německu a pokračování vlivu Haidera v Rakousku. Referendum o…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte