Podzimní politický souboj uvnitř vládní koalice nakonec vyhrál lidovec Miroslav Kalousek: sněmovna v pátek o další rok odsunula zvýšení platů pro policisty a hasiče. Jak známo, ze zvýšení těchto mezd v průměru o 8 tisíc měsíčně se stal prestižní souboj mezi předsedou vlády (i ČSSD) a šéfem rozpočtového výboru (i KDU-ČSL). Miroslav Kalousek se kvůli tomu spojil nejen s Unií svobody, ale i s ODS. Premiér Gross byl v době projednávání zákona ve Španělsku na setkání levicových lídrů. To lze nejspíš chápat jako vyklizení pole – jinak by přece bojoval za své policisty přímo ve sněmovně. Možná vysvětlení: a) premiér mlčky uznal, že tak nebývalé zvýšení platů v době obřích rozpočtových schodků je nezodpovědná hloupost, b) premiér nechce dráždit Kalouska, aby se mu nerozpadla koalice, c) už je po volbách, není tedy třeba se dál namáhat.

•••

Uspořádání olympiády v Praze by podle výpočtů poradenské firmy PricewaterhouseCoopers stálo zhruba 130 miliard korun, což představuje více než pětinu státního rozpočtu. Poradci předpokládají, že polovinu nákladů by zaplatily soukromé firmy, 20 miliard by dalo hlavní město a 37 miliardami by musel přispět stát. Celý podnik by byl podle studie ziskový a vydělal by 25 miliard korun. Díky olympiádě by Praze zůstala sportoviště a infrastruktura za více než 50 miliard.

Takto na papíře to vypadá hezky. Řekové si to letos před hrami v Athénách malovali podobně. V reálu se jim však kvůli obavám z teroru…

v49.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte