Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Škromach zná své Hodonínské

Františku Vláčilovi se povedl husarský kousek. Letos v červnu koupil doly na Hodonínsku, jež se měly kvůli beznadějným ztrátám do konce roku zavřít. Za tři měsíce dokázal, co jeho předchůdci nezvládli za pět let: s pomocí vicepremiéra Zdeňka Škromacha, hodonínského rodáka, přesvědčil vládu k mimořádné dotaci 155 milionů korun. Teď musí ještě k zamhouření oka přimět Evropskou komisi.

Úspora není podpora

Podobný příběh už Česko jednou zažilo. Před pěti lety Mostecká uhelná oznámila, že kvůli neefektivní těžbě zavírá důl Koh-i-noor s devíti stovkami horníků. Ti vyhlásili okupační stávku a zůstali v zemi plné tři týdny. Nakonec je přijel osobně uklidňovat tehdejší vicepremiér Vladimír Špidla. Výsledek: aby důl prodloužil těžbu o tři roky, vláda na jeho útlum uvolnila bezmála půl miliardy korun.

Dosud neznámý podnikatel Vláčil z Lužice u Hodonína (má firmu na radiátory) sehnal státní peníze i bez stávky. Přitom hnědé uhlí z dolů Lignit Hodonín je nejméně kvalitní v Česku – aby ho firma vůbec mohla prodat, musí do něj přimíchávat dvakrát výhřevnější uhlí ze severních Čech. Letos se nad šachtami na Hodonínsku začaly propadat zdejší vinohrady (Lignit za to vinaře draze odškodňuje). V březnu doly oznámily brzký konec. „Pět let jsme objížděli všechny ministry průmyslu a jejich náměstky, jestli by nám nějak nepomohli, ale marně,“ vzpomíná jeden z tehdejších spolumajitelů Milan Gromus. Pro své NE má náměstek ministra průmyslu Martin…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte