mobrazek_1562.gif
mobrazek_1562.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1562.jpeg
vobrazek_1562.jpeg • Autor: Respekt

„Celá země byla plná zapomenuté beletrie. Dobrodružné romány a staré detektivky se rozpouštěly v krysích žaludcích, rozpadaly se v ultrafialovém žáru dní, v mrazech únorových nocí. V opuštěných domech, po půdách, ve zrušených vesnických knihovnách. Chtělo jen vyrazit do noci a najít je,“ píše ve své nové takřka detektivní próze Sběratelé knih (Petrov) současný český básník a spisovatel Jaroslav Pížl (42). Samozřejmě jde o knihy, pokladnice paměti a vzpruhy fantazie. Stará zapomenutá vydání jsou cenná a nadšenci po nich v Pížlově textu nevysvětlitelně touží. Jejich hledání je jako adrenalinový sport, který vzbuzuje slast.

•••

Díky pamětem, které sepsal v závěru života jako knihovník na zámku v Duchcově, je Giacomo Casanova znám hlavně sukničkářstvím. Soubor jeho příležitostných textů z nakladatelství Argo nese název Trochu jiný Casanova. V drobných, vtipných, notně skeptických esejích o morálce, filozofii, estetice, politice, ekonomii či teologii autor skvěle předjímá typ moderního intelektuála, libuje si v originalitě, nezávislosti a myšlenkové odvaze, rozhodně však nepropadá zálibě v revoluční radikálnosti. Voltairovi rozmlouval jeho snahy osvobodit lidstvo od náboženských pověr, neboť správně vytušil, že společnost bez nich zabředne do něčeho mnohem horšího, a na příkladu Robespierra přesně charakterizoval moderní totality jako…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte