Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Jeden důvod k hrdosti

Počátek popisuje historie krátce: dne 29. srpna 1944 překročila německá armáda slovenské hranice s cílem pacifikovat bouřící se zemi, nad kterou prohitlerovský loutkový režim ztrácel kontrolu. Týž den vypuklo dlouho připravované povstání. Důstojníci slovenské armády se zmocnili velitelství pozemních vojsk v Banské Bystrici a vydali všem jednotkám rozkaz zaujmout bojové postavení. Povstání trvalo dva měsíce a i po porážce pokračovalo ve formě partyzánského boje až do příchodu východní fronty. Jak dnes tyto události z doby před šedesáti lety vnímat?

Spojenci i soupeři

Zatímco hlavní silou povstání, připraveného domácí opozicí, byla armáda, v jeho ideovém centru – Slovenské národní radě – se na základě umírněného národovectví a umírněného sociálního programu sešly dva různorodé ideové proudy, občanský a komunistický. Zde je dobré mít na zřeteli rozdíl mezi českými a slovenskými komunisty. V průmyslových Čechách během 20. let zvítězil tvrdý revoluční proud stavící se proti veškeré dosavadní politice a kultuře, kdežto na agrárním Slovensku měl komunismus spíše sociální a emancipační charakter. Když se na středním Slovensku na čas ustavil povstalecký stát, na osvobozeném území se nezavádělo revoluční právo. Šlo o klasický převrat, kdy se vyměnili zkompromitovaní lidé a jinak vše zůstalo při starém, jen ze zákonodárství byly vypuštěny od nacistů převzaté rasové normy a některé klerikální zákony domácí provenience.

Paralelně se ovšem…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte