Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Hledá se nepřítel státu

mobrazek_1548.gif
mobrazek_1548.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1548.jpeg
Fotografie: Věřte mi, liberálové jsou stejní jako komunisté. Foto Tomki Němec • Autor: Respekt

„Začíná tyranie levicového liberalismu.“ Těmito slovy rozpoutalo Křesťansko-demokratické hnutí (KDH) vášnivou debatu o charakteru slovenského státu, která už měsíc a půl neutuchá. Zástupci KDH tak reagovali na verdikt švédského soudu, jenž odsoudil tamního kněze Aka Greena na měsíc do vězení mimo jiné za to, že označil homosexualitu „za rakovinu lidstva“. Za Greena se postavil zejména slovenský ministr vnitra Vladimír Palko (KDH), který jeho případ označil za „politický proces“. V deníku SME pak prohlásil: „Výrok pastora Greena není možné označit za úplně nepravdivý. Když například samotná homosexuální hnutí potvrzují, že homosexuálové podstatně častěji umírají na AIDS, tak z toho mi logicky vyplývá, že je to morální zlo.“ Zatímco verdikt soudu ve světě nevyvolal téměř ani zájem médií, na Slovensku strhl lavinu protestů, emocí a polemik. Proč právě zde?

Nový nepřítel

K pochopení souvislostí je třeba se na chvíli vrátit do roku 1991, kdy se na Slovensku odehrával zápas o podobu transformace a osud společného československého státu. Tehdy přišel předseda slovenské vlády a lídr Křesťansko-demokratického hnutí Ján Čarnogurský s myšlenkou, že po porážce komunismu bude křesťanské Slovensko konfrontováno s novým nepřítelem – liberalismem. Vzhledem k tehdejší politické turbulenci, která souvisela se soubojem o zachování společného…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte