mobrazek_1532.gif
mobrazek_1532.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1532.jpeg
Fotografie: „Takové nadšení pro věc z Česka neznám.“ (Programátor Honza s manželkou.) • Autor: Respekt

K odchodu do Spojených států přiměl Kateřinu manžel – Američan. Prodal svoji softwarovou firmu v Praze a založil novou v San Francisku. Kateřina, pracující zrovna za mizerný plat jako rehabilitační sestra na dětském oddělení nemocnice Motol, se odjezdu nebránila. „Bude to takový výlet,“ říkala si. Z prodloužených prázdnin se ale stala životní pouť, která trvá už sedm let.

Doma v Nevadě

První střet s realitou nastal, když se Kateřina v USA rozhodla pracovat a hledala místo. Úřady jí neuznaly českou školu, takže se musela spokojit s pomocnou funkcí sanitáře. Ta jí oficiálně zůstala i poté, co personál v praxi zjistil její vysokou kvalifikaci a nechal ji dělat odbornou práci. Pro Kateřinu to byl impulz: šla ke zkouškám a zapsala se na univerzitu. Zkusmo si také dala inzerát do novin a zjistila, že v okolí žije spousta dalších Čechů. Než se ale stihla rozkoukat, přišel typicky americký fenomén: velké stěhování. V softwarové branži nastala krize, Katčin manžel prodal firmu – ale zůstal jejím zaměstnancem. A nový majitel jej vyslal, aby „nějaký čas“ vedl pobočku na Novém Zélandu. Kateřina – tehdy už s ročním synem a těhotná – jela také. „Byla jsem z toho dost nervózní. Těhotná ženská má ještě větší potřebu někde hnízdit než normálně,“ vzpomíná Kateřina. Její studia ovšem nepřerušilo těhotenství ani stěhování, ačkoli byla se…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte