Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

„Paušální kritika“ v mém článku nebyla

Psychiatr David Holub se ve svém textu Česká psychiatrie není tak zlá (Respekt č. 34/2004), který reaguje na můj článek Klecová lůžka jsou jen vrchol ledovce, patrně nechal zmást podtitulkem, do něhož Respekt vložil, že se v něm „šéf vládní Rady pro lidská práva“ vyjadřuje k poměrům „v naší psychiatrii“. Můj článek je však o ústavní péči obecně, ne o psychiatrii, jíž se týká jen okrajově. Když pan Holub píše, že čtenáře matu, chci-li dvěma citovanými případy „ilustrovat všeobecnou situaci české psychiatrické péče“, pak musím konstatovat, že jeden z nich se týkal kojeneckého ústavu, druhý ústavu sociální péče, tedy nikoli psychiatrie – a u obou to bylo jasně napsáno.

Kromě toho mi pan Holub vytýká, že prý „vypouštím paušalizující poplašné zprávy“. Ale vždyť to vůbec není pravda! Naopak jsem se ve svém článku snažil být až úzkostlivě vyvážený, analytický; přesto jej psychiatr shledává „emotivním“, nachází v něm „svatý zápal“, který však prokáže pacientům „medvědí službu“. Je-li zde někdo emotivní, pak je to pan Holub, jenž reaguje tak dotčeně, že to vypadá, jako by si můj článek ani pořádně nepřečetl. Vždyť moje kritika nebyla vůbec paušální, celý článek byl psán v duchu „ano, ale“. Obšírně jsem hovořil o již existujících…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v35.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.