mobrazek_1334.gif
mobrazek_1334.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1334.jpeg
Fotografie: Nic nového pod sluncem, do genetických manipulací se pouštěli už středoameričtí Indiáni. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Genetičtí inženýři rozhodně nepatří k miláčkům davu. Veřejnost je zhusta vnímá jako následníky doktora Frankensteina a původce řady zrůdných novinek. Jak ale ukazují poslední výzkumy, je dost dobře možné, že ty opravdu velké genetické triky s živočichy a rostlinami už má lidstvo dávno za sebou.

Dívat se a vidět

Pokud má dnes někdo příležitost při pohledu na domácí prase vidět i jeho divokého předka, sotva jej spontánně napadne hledat v nich blízké příbuzné. Hloubka proměny, kterou toto zvíře prošlo, je překvapením i pro profesionální biology.

Zemědělci se při šlechtění po tisíciletí řídí zásadou „kouknu a vidím“. Odnepaměti vybírají ze zvířat i rostlin pro další chov a pěstování jen to, co považují za nejkvalitnější – například pšenici s většími zrny nebo prase s mohutnější kýtou.

Dnes je už nad slunce jasnější, že za tyto vlastnosti zodpovídají varianty některých genů. A tak se zrodila myšlenka získávat ještě „výkonnější“ plodiny a zvířata pohledem pronikajícím do hloubi dědičné informace. Metody současné genetiky dovolují odlišit dvě varianty téhož genu i na základě rozdílu v jednom jediném písmeni jeho kódu. Kdybychom věděli, jaká varianta genu odpovídá za větší kýtu prasete nebo větší zrno pšenice, mohli bychom dát vale starým šlechtitelským postupům „od oka“ a vybírat rovnou jen nositele těch nejvýhodnějších genetických…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte