Změňme volební systém, je původcem všeho zla, volají shodně na stránkách tisku prezident, občanští demokraté, publicisté a politologové. Podle nich vede cesta ze zdejších politických problémů skrze změnu volebního systému na většinový. Ten by určitě připravil cestu k pevnějším vládám, ale jak by mohly vypadat? A co by se všechno muselo změnit, aby mohl být většinový systém vůbec zaveden?

Komunisty neberem

O změně způsobu hlasování se v posledních dnech hovoří především proto, že mnohým došla trpělivost s křehkými koaličními vládami. Zkušenost se současnou složitě manévrující koalicí tří stran, které mají v parlamentu nejtěsnější možnou většinu, oprášila debaty o volebním systému, které tu jsou od začátku devadesátých let.

V Česku je od vzniku samostatného státu tzv. poměrný volební systém, což znamená, že si lidé v jednom volebním okrsku nemohou vybrat jen jednoho z několika soupeřících kandidátů, ale dávají svůj hlas celé jedné stranické soupisce třeba i několika desítek osobností. Strany, které v zemi překročí hranici pěti procent, pošlou pak do parlamentu tolik svých delegátů ze seznamu, kolik jim volební zisk dovolí. Většinový systém naproti tomu staví před voliče z jednoho okrsku jen jednoho kandidáta za každou stranu. Tento způsob výběru známe ze Senátu.

Pravda je, že od roku 1992 u nás „vinou“ poměrného systému vznikají více méně křehké koaliční vlády. První Klausova měla oproti opozici navíc jen pět hlasů, ta druhá…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2109

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte