Každý řidič to zná: ve zpětném zrcátku běžného typu nevidíte všechno, ať si je nastavíte, jak chcete. Vždy zbude mrtvý prostor, kam se snadno nepodíváte. Bohužel je zpravidla nebezpečně blízko auta, a stává se tak příčinou nehod. Analogii tohoto stavu má každý z nás na počítači. Díky službám jako Google lze velmi efektivně prohledávat celý obrovský prostor internetu. Existuje však mrtvý informační prostor: váš vlastní pevný disk. Tisíce, možná desetitisíce souborů s užitečnými informacemi uloženými v nejrůznějších formátech, v nichž lze hledat jen obtížně, nedokonale, pomalu a s řadou omezení. Je to pozoruhodný paradox: tam, kde bychom dobré hledání potřebovali nejvíc, ho prostě nemáme. Oba softwaroví giganti, kteří by do věci mohli promluvit nejvíce, tedy Google a Microsoft, zatím nepochopitelně – nebo velmi promyšleně? – vyčkávají. Je však zajímavé, že tento problém, který není technicky zas tak neschůdný, nezkusil vyřešit někdo třetí, třeba i malá a neznámá firma. Možná by dopadla tak, že by ji Microsoft časem smetl z trhu, nebo koupil. V době rostoucího antimonopolního tlaku je však stále větší naděje prosadit se i vedle obrů.

•••

Ti jsou ostatně zranitelnější, než by se zdálo. Mnichovský magistrát před několika týdny oficiálně oznámil rozhodnutí převést všech svých 14 000 osobních počítačů z Windows na Linux. Rozhodla o tom městská rada po více než roční diskusi. V oblasti veřejné správy jde o významný precedens…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte