mobrazek_116.gif
mobrazek_116.gif • Autor: Respekt

vobrazek_116.jpeg
Fotografie: Poučení z krize 30. let: migraci nelze zastavit. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

George W. Bush představil minulý týden základní obrysy nového imigračního zákona, jehož stěžejním bodem je legalizace statutu těch, kteří ve Spojených státech pracují načerno. Pokud Kongres Bushův návrh podpoří, mohly by miliony takto zaměstnaných lidí napříště požádat o tříletá pracovní víza – s možností prodloužení až na šest let – a získat tak kromě legality také některá práva, například na minimální mzdu. Dobrozdání zaměstnavatele, že dotyčnému dává práci, by bylo podmínkou k obdržení pracovního povolení.

Návrh není bleskem z čistého nebe. O novém imigračním zákoně a zlepšení situace především hispánských přistěhovalců Bush mluvil už na počátku svého volebního období během setkání se svým mexickým protějškem Vicentem Foxem. O čtyři dny později však přišlo 11. září a plán na větší otevření Ameriky imigrantům zůstal – až do minulého týdne – u ledu.

Pořád je co dělat

Motivy, které stojí za Bushovým návrhem, jsou politické i ekonomické. Počty nelegálních imigrantů v Americe se odhadují na nejméně osm milionů a každý rok čtvrt až půl milionu dalších přibývá. Polovinu z nich přitom tvoří Mexičané. Vzhledem k tomu, že Hispánci představují také téměř 10 % americké populace, je politický cíl zřejmý – získat přízeň této menšiny před nadcházejícími volbami. Tato kalkulace ale nemusí vyjít. Přes vysoké absolutní počty využívá práva volit stále pouze…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte