mobrazek_1217.gif
mobrazek_1217.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1217.jpeg
vobrazek_1217.jpeg • Autor: Respekt

V Pražské botanické zahradě potrvá do konce července výstava sochaře Ivana Jilemnického Na kopci v Hrachovci. Hrachovec je vyvýšená část Hořic v Podkrkonoší, kde se umělec před šedesáti lety narodil a kde dodnes většinou pracuje, i když střídavě pobývá i v Praze. Jeho oblíbenými materiály jsou hořický pískovec a dubové dřevo, témata nalézá v přírodě a v bibli. Pět masivních kamenných soch je do terénu zahrady zasazeno citlivě, jako by na svá místa odedávna patřily, a lze předpokládat, že pravidelným návštěvníkům budou po ukončení výstavy chybět. Ranou tvorbu připomíná anekdoticky pojatý Létající kufr, který vznikl před rokem 1979, současná díla evokují motivy spíš nadpozemské: nebe, sluneční zář, naději. I něco tak nehmotného se dá vytesat z pískovce, jak ukazuje výstava.

•••

Výstava výtvarníka Josky Skalníka Sny, situace, hry, uspořádaná v souvislosti s vydáním jeho monografie nakladatelstvím Gallery v pražské galerii Bayer & Bayer, potrvá rovněž do konce července. „Existuje něco jako imaginární prostor, svět tajemna, cesta do neznáma vedená intuicí, extází, rozkoší i utrpením, temnotou i světlem, něco mezi nebem a zemí, mezi chaosem a řádem,“ píše umělec v záhlaví knihy. Převládající barvou jeho obrazů je modrá, jejíž neurčité, rozpíjející se plochy kontrastují s konstelacemi základních geometrických útvarů. Celek vyznívá křehce a citově, ale…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte