mobrazek_1187.gif
mobrazek_1187.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1187.jpeg
Fotografie: Když nedostáváš známky, tak se potom neučíš. Foto Ivan Kuťák • Autor: Respekt

Školáci a studenti si minulou středu oddychli. Dostali svůj ortel za celoroční snažení, napětí opadlo, teď už je čekají jen dva měsíce zábavy. To, jak se jim během roku vedlo, ohodnotili jejich učitelé různě. Někteří domů přinesli klasické známky, někteří krátké povídání a někteří zakončili svůj školní rok doma, kde se i po celý rok učili.

Dítě v číselném kódu

Ve středu ráno zalévá pražské Holešovice slunce. Na přechodech hlídkují strážníci v oranžových vestách, ulice jsou plné dětí s květinami. Na základní škole Františky Plamínkové páťáci právě dostávají vysvědčení. Škola specializovaná na jazyky používá klasický model hodnocení. Po chodbách se řítí skupiny dětí s razítky na obličeji. Jedenáctiletý Sebastian si „vízo“ odnáší rozladěn. „Dostal jsem tři dvojky, to pro mě není dobré. Čekal jsem jen dvě,“ říká. Nechtěl by si raději místo číslic číst slovní ohodnocení? „To ne. Když nedostáváš známky, tak se pak neučíš,“ vysvětluje Sebastian. Podobný názor zastává i jeho třídní učitelka Eva Kvasničková. „Na známkách u nás moc nezáleží, plní hlavně motivační funkci. Děti chtějí dostávat jedničky,“ říká učitelka. Sama si dokáže představit, že by se neznámkovalo vůbec, ani formou slovního ohodnocení. „Nejlepší je, když rodiče přijdou a můžeme si o dítěti promluvit,“ říká učitelka Kvasničková. Podle lidí z branže je ale…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte