Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Třikrát na okraj

Vlastníci firem, kteří nechtějí, aby jim do hospodaření nakukovali drobní akcionáři, přišli s fintou, jak na ně vyzrát – začali svolávat valné hromady na jeden den a jednu hodinu. Účel je jednoduchý: lidé držící akcie několika podniků najednou nemají šanci být na všech hromadách a klást všetečné dotazy. Někteří z vlastníků založili „Ochranné sdružení investorů napadaných akcionáři“ nazvané Osina a v anonymním dopise vyzývají ostatní akciovky, aby se k nim s konáním valných hromad přidaly. Autoři dopisu – podniky, které za Osinou stojí, nejsou známé – za tyto dny vybrali 4. a 25. červen a tvrdí, že už loni na jejich návrh přistoupilo „několik desítek firem“ a letos jich bude mnohem víc. Jistě, existuje pár remcalů, kteří si najdou i sebemenší pochybení majoritních akcionářů a soudně napadnou valnou hromadu. Mnohem víc je tu ale podniků, jejichž vlastníci se všemožně snaží snížit cenu akcií, aby pak museli ostatním vyplácet co nejmenší balík. Počin Osiny je sice legální, ale rozhodně ne čestný. Ostatně: právě v červnu se ukáže, kdo se chce diskusi s akcionáři vyhnout.

•••

Radost, že zákonodárci dokázali odolat tlaku soukromých televizí a zabezpečili finanční nezávislost České televize, se ukázala jako předčasná. Senát totiž rozhodl, že se reklama musí rozdělit mezi první a druhý kanál ČT. Jak známo, „dvojka“ se věnuje téměř výhradně pořadům pro menšinového diváka a cena reklamy se určuje…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v23.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.