mobrazek_912.gif
mobrazek_912.gif • Autor: Respekt

vobrazek_912.jpeg
Fotografie: Zapomeňte na rokenrol, whisky a sex: teď promluví stroje. Repro Kraftwerk • Autor: Respekt

Málokterá kapela zanechala v dějinách světové populární hudby tak hluboký otisk jako němečtí Kraftwerk (Elektrárna). Zatímco ostatní euro-americké skupiny mydlily v polovině 70. let převážně do kytar, mladíci z Düsseldorfu už ve svém domácím studiu experimentovali se syntezátory, oscilátory, magnetofony, hlasovými modulátory a bicími automaty. Svými skladbami z té doby položili základy stylů house a techno, předjali boom elektronické hudby a počítačové kultury obecně. Minulé léto, po více než sedmnáctileté tvůrčí odmlce, vydali Kraftwerk nové úspěšné album Tour de France a vyrazili na dlouhé světové turné, které provází obrovský zájem publika. Tuto sobotu vystoupí v pražské Lucerně.

Trans

Zakladatelům Kraftwerku Ralfovi Hütterovi a Florianu Schneiderovi je dnes – podobně jako například členům Rolling Stones – okolo šedesáti let. Jejich hudba se však od generačně příbuzných Stounů naprosto liší: vyrůstá z jiných kořenů než rokenrol, je založena na jiných principech, reprezentuje úplně jinou epochu. Zatímco Stouni zpívají sloku-refrén-sloku o whisky a ženách, tématem Kraftwerku je poměrně asexuální sbližování člověka a stroje, které nebývá sevřeno do formy tradiční písně. Hütter a Schneider nevycházejí z rockové kultury, ale v podstatě z experimentální vážné hudby padesátých a šedesátých let. Oba dva mají také klasické hudební vzdělání – Hütter je varhaník a…

v21.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte