Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Jak přinést Čečensku klid

Fotografie: 9. květen ukázal, na jak vratkých nohou konsolidace Čečenska stála. Foto Profimedia cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: 9. květen ukázal, na jak vratkých nohou konsolidace Čečenska stála. Foto Profimedia cz / AFP • Autor: Respekt

Tradiční oslavy Dne vítězství nad nacismem, připadající na devátého května, přerval letos v čečenském hlavním městě Grozném atentát. Konflikt na severním Kavkaze, na nějž už Západ pozapomněl, se tím znovu dostal na titulní strany. Země v poválečném chaosu je sice na výbuchy zvyklá, ten den však na závěr ceremonií na grozněnském fotbalovém stadionu Dinamo vyletěla do povětří hlavní tribuna i s promoskevským prezidentem země Achmatem Kadyrovem.

Jeho smrt je vážnou ranou především pro Kreml a pro jeho snahu pacifikovat odbojné Čečence. Ruské vedení bude těžko hledat druhého tak zkušeného, brutálního a politicky obratného vůdce. Zatím přetrvává v zemi chaos a v Kremlu bezradnost. Raději se v Čečensku připravme na nejhorší.

Víc než loutka

Kolik atentátů předtím Achmat Kadyrov přežil, už nikdo přesně nespočítá, mluví se o sedmi až jedenácti. Tentokrát měl smůlu: na oslavách se zastavil neplánovaně, mělo to prý být jen na pár minut. Dosavadní vyšetřování ukázalo, že bomba byla v útrobách stadionu uložena delší dobu, a útočníci by ji dost možná odpálili tak jako tak – na tribuně už bylo promoskevských státních celebrit dostatek.

Kadyrov býval vrchním islámským klerikem (muftím) Čečenska a také zapřísáhlým nepřítelem Ruska v první rusko-čečenské válce z let 1994–96. Koncem 90. let přešel na moskevskou stranu a stal se nejbližším spojencem Vladimíra Putina v jeho…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v21.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.