Bývalého kapitána Alfreda Astize, za vlády argentinské junty na přelomu 70. a 80. let známého jako „Anděl smrti“, nedávno zfackovala servírka v kavárně. Trest z rukou justice by měl pro něho i další důstojníky přijít v dohledné době – pokud Nejvyšší soud v Buenos Aires prohlásí zákony, jež znamenaly generální pardon pro vrahy junty, za protiústavní. Alespoň tak by to mělo vypadat v ideálním případě, podle všeho nejspíše v době, až se bude blížit květnové první výročí vlády hlavy státu Néstora Kirchnera.

Tlak hlavně zvenčí

Prezident se ocitá v tísni. V čele země nebyl potvrzen voliči, nýbrž jeho soupeř Carlos Menem odstoupil, což mu podle analytiků svazuje ruce. Ke dnu ho táhne ohromný zahraniční dluh země (téměř 100 miliard dolarů) i zástupy lidí ožebračených hospodářskou krizí. Má tedy štěstí v tom, že se ze stínu ekonomické agendy zatím neposunulo na přední místo téma zúčtování s minulostí, za které prezident zprvu tak ohnivě bojoval.

Kirchner začal nadějně, když nařídil odtajnění spisů ve státních archivech včetně dokumentů Imigračního úřadu, jež měly pomoci objasnit, kolika nacistům poskytla Argentina po druhé světové válce útočiště. Jde ovšem o problematiku, která zajímá spíše Evropany, a tak se jí nedostává velké publicity.

Vojenská diktatura je tématem mnohem kontroverznějším. Snad právě proto zatím Kirchner pomáhá osvětlovat její minulost o něco pomaleji, než se předpokládalo. Už na jaře minulého roku…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte