Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Kdo týral na farmě hrůzy

Fotografie: Farmář Lebánek (vlevo) s konkurzním správcem: Jdeme do toho! Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Farmář Lebánek (vlevo) s konkurzním správcem: Jdeme do toho! Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

„Ras z farmy hrůzy“, takovou nálepku si během minulého týdne vysloužil od médií zemědělec Zdeněk Koudela. Jeho farma na československém pomezí v Bílých Karpatech se dostala do konkurzu a dosazený správce našel uvnitř hospodářství několik kusů mrtvého dobytka. Drásající obrázky uhynulých a hladových zvířat pak získala bulvární média – a senzace s „rasem“ byla na světě. Jenže při bližším pohledu vyplouvají na povrch podivné okolnosti.

Zaplať, co dlužíš

Mít velké hospodářství, to bylo pro Zdeňka Koudelu snem už od dětství. A když se mu po revoluci naskytla příležitost získat zpět v restituci část bývalého JZD, nezaváhal. V zapadlé vesnici Žitková u hranic republiky se domluvil s několika dalšími restituenty a převzal na sebe jejich podíly. S tím, že až bude statek jeho a bude mít peníze, tak jim za postoupené podíly zaplatí. „V prázdné hale zůstalo jen několik strojů, které jsme dali rovnou do šrotu. Takže jsme nejprve museli koupit nějaký dobrý traktor, abychom se v zimě ke statku vůbec dostali,“ vzpomíná Zdeněk Koudela na začátky podnikání. Hospodářství se začalo pomalu rozjíždět a společně se synem začali obdělávat na 500 hektarů horských luk. Farma se nakonec rozrostla a se šedesáti kusy dobytka a stovkou ovcí začal pan Koudela čerpat dotace od ministerstva zemědělství. Od roku 2000 získal na ekologické hospodaření a udržování luk více…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v19.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.