Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Šaronův taktický ústup

Je to průlom, nebo jen taktický trik? Když předminulý týden představil izraelský premiér Ariel Šaron ve Washingtonu svůj plán na jednostranné stažení vojáků z Gazy a z některých částí Západního břehu Jordánu, americký prezident George W. Bush ho jednoznačně podpořil slovy, že to je „historická a odvážná akce“. Souhlasil i s dalšími Šaronovými záměry. Oficiálně označil návrat do původních izraelských hranic před rokem 1967 za nerealistický a podpořil ponechání velkých židovských osad na Západním břehu.
Šaron svůj plán předkládá k politické debatě. Má ho schválit nejen vláda a parlament, ale i referendum mezi 200 tisíci členy jeho pravicové strany Likud, plánované na 2. května. Podle průzkumů veřejného mínění podporuje plán 60 % Izraelců.

Fotografie: Tenhle ukazatel k osadě Maale Adummim tu už zůstane, pokud Šaron prosadí svou. (Foto je z roku 2002, kdy na příjezdové silnici zaútočil jeden palestinský sebevrah.) Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Tenhle ukazatel k osadě Maale Adummim tu už zůstane, pokud Šaron prosadí svou. (Foto je z roku 2002, kdy na příjezdové silnici zaútočil jeden palestinský sebevrah.) Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Je to průlom, nebo jen taktický trik? Když předminulý týden představil izraelský premiér Ariel Šaron ve Washingtonu svůj plán na jednostranné stažení vojáků z Gazy a z některých částí Západního břehu Jordánu, americký prezident George W. Bush ho jednoznačně podpořil slovy, že to je „historická a odvážná akce“. Souhlasil i s dalšími Šaronovými záměry. Oficiálně označil návrat do původních izraelských hranic před rokem 1967 za nerealistický a podpořil ponechání velkých židovských osad na Západním břehu.

Šaron svůj plán předkládá k politické debatě. Má ho schválit nejen vláda a parlament, ale i referendum mezi 200 tisíci členy jeho pravicové strany Likud, plánované na 2. května. Podle průzkumů veřejného mínění podporuje plán 60 % Izraelců.

Cestovní plán skončil

Přinejmenším v jednom bodě lze mluvit o průlomu už nyní – tak otevřenou podporu židovských osad ještě žádný americký prezident nevyslovil. Bushovi předchůdci, včetně jeho otce George Bushe staršího, tvrdě kritizovali jejich rozšiřování. Jakkoli třeba vztahy Billa Clintona s tehdejším premiérem Jicchakem Rabinem byly velice dobré, otázku osad vždy Američané viděli jako něco, o čem se bude muset ještě vyjednávat. A dokonce i od současného amerického prezidenta před časem zaznělo, že bude-li Izrael v rozšiřování osad pokračovat, omezí Spojené státy svou štědrou podporu, která dnes činí kolem tří miliard…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].