Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Na Kokořínsku zakázali běhat

Na osm set běžců ze všech koutů světa netrpělivě přešlapuje v malé vesnici na Kokořínsku a chystá se vyrazit do lesů na závody v orientačním běhu – Pražské Velikonoce. Místo startéra však přicházejí úředníci z České inspekce životního prostředí s oznámením, že závod se ruší. Nenásleduje žádné drama – závodníci přijali verdikt klidně a rozhodli se ho respektovat. Ale dva týdny nato rozbouřil případ samotné ochranáře a vyvolal mezi nimi debatu, kam by vlastně měla sahat hranice ochrany přírody.

Kolem hnízda a podél skal

Skalnatým terénem Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko pobíhají orientační běžci už šest let a s pořádáním závodů, na které se sjíždějí milovníci běhu až z Austrálie, nikdy neměli problémy. „Závodníci jsou rozptýlení na několika různých trasách, takže nezatěžují jedno a totéž místo,“ říká Zdenko Procházka z pořádající organizace Sportovní klub Kotlářka. „Pokud je v lese třeba něco chránit, tak se s lesníky vždy dohodneme a do mapy zakreslíme trasy, které se tomu místu vyhnou.“ Jenže tentokrát ze strany CHKO nepřišel žádný návrh na změnu trasy, pouze dopis se stručným sdělením: „Vzhledem ke zvyšování rizika ohrožení zvláště chráněných druhů živočichů, především ptáků, jsme se rozhodli dál nepovolovat žádnou sportovní akci, která by mohla narušit hnízdění ptáků,“ uvádí se v dopise organizátorům. Ti však zmíněný závod avizovali po světě už dva roky dopředu, a chystalo se na něj více než…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v18.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.