Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Šaron v tom vězí až po uši

Fotografie: Ariel Šaron se svými syny Giladem (vlevo) a Omrim (vpravo). Foto je z pohřbu premiérovy manželky v roce 2000. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Ariel Šaron se svými syny Giladem (vlevo) a Omrim (vpravo). Foto je z pohřbu premiérovy manželky v roce 2000. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Před týdnem doporučila státní zástupkyně Edna Arbelová, aby byl premiér Ariel Šaron obžalován z korupce. Stalo se tak pár dnů poté, co byl se Šaronovým schválením zabit šéf teroristického Hamásu šejch Ahmad Jasín, a tři měsíce poté, co premiér vyhlásil plán jednostranného stažení z Gazy. Ukazuje se tedy, že nezávislá justice v Izraeli funguje i ve vyhrocených situacích, nicméně veřejnost tu vidí propojení s premiérovými politickými kroky. Pravice se obává, že Ariel Šaron se bude snažit urychlit mírový proces a ústupky jen proto, aby odvrátil hrozbu obžaloby. Levice se naopak obává, že Šaron bude konflikt s Palestinci vyhrocovat, aby odvedl pozornost veřejnosti od svých problémů se zákonem.

Když syn mlčí

V lednu 2003 zveřejnila prokurátorka Liora Glattová-Berkovičová vyšetřování jedné z Šaronových finančních transakcí, neboť jí přišlo důležité, aby o tom veřejnost před volbami věděla. Šaron pak přesto jasně zvítězil, prokurátorka přišla o práci a čeká ji soud za porušení důvěry. Ale lavina skandálů už nešla zastavit. V létě se ukázalo, že do těchto afér jsou zapojeni i dva premiérovi synové – obchodník Gilad a poslanec Omri. Peripetie Šaronovy rodiny, sídlící na okázalém ranči uprostřed pouště Negev, začaly připomínat kriminální seriál. A též se začalo vynořovat spojení mezi Šaronovými nečekanými politickými kroky a narůstajícími podezřeními vůči jeho osobě.

V červnu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v15.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.