Téměř už neočekávané se nakonec přece jen stalo skutkem: sněmovna schválila zvýšení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní média. Televize jde nahoru z pětasedmdesáti korun na sto, rozhlas ze sedmatřiceti na pětačtyřicet. Návrh prošel díky hlasům vládních stran, kde nebyl nikdo proti. Naopak opoziční ODS a KSČM shodně stály na jednomyslném NE. Vládní disciplína byla překvapivá, protože řada koaličních poslanců dopředu slibovala odpor k posílení nezávislosti veřejnoprávních institucí.

Novela s sebou nepřináší jen jednorázové zvýšení poplatku, ale především jeho automatické zvyšování podle inflace. Tím by se média veřejné služby mohla alespoň částečně vymanit ze závislosti na politicích, kteří změnu poplatku vždy spojovali s požadavkem televizní úslužnosti. Například lidovecký delegát Ladislav Šustr před měsícem ve stranickém klubu prohlásil, že pro navýšení hlasovat nebude, protože televize kritizovala Sazku, v jejíž dozorčí radě zasedá. Nakonec ruku proti nezvedl, ale nezúčastnil se hlasování. Naproti tomu sociálnědemokratičtí poslanci Palas a Skopal, kteří slibovali stejný postup kvůli kritickým reportážím o jejich osobách, nakonec hlasovali pro. Koncesionářské poplatky také oproti dnešku budou platit i ti, kteří televizi nevlastní. Jak vysvětlil ministr kultury Dostál – neplatí se za přístroj, ale jde o příspěvek na veřejnoprávní službu jako takovou.

Navýšení poplatků je ovšem doprovázeno paragrafem, který televizi od roku 2005 snižuje podíl…

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte