Novým příspěvkem do debaty o podobě soudobých pomníků je Franz Kafka Jaroslava Róny na rozhraní pražského Josefova a Starého Města, symbolicky vklíněný mezi kostel a synagogu. Konečně žádný realismus, konečně žádné neumětelské zvětšování modelů klasiků, ale plastika, která svým groteskním pojetím rezonuje s dílem světoznámého pražského spisovatele. Snad jen měřítko sochy mohlo být větší – mezi monumentální architekturou se dílo poněkud ztrácí. Podobným směrem se vydal i Karel Nepraš, jehož jezdecký pomník Jaroslava Haška však teprve čeká na své dokončení, neboť zatím chybějí peníze na odlití do bronzu. Jde opět o netradiční řešení, navíc přesně v duchu jeho plastik, složených z různých armatur. Hle – téma pro sponzory.

•••

V Brně proběhla celkem v tichosti významná architektonická soutěž na budovu filharmonie. Měla by stát přímo v centru v sousedství dalších galerijních a muzejních budov. Problémem bylo ovšem samotné zadání, neboť koncertní sál měl mít kapacitu asi dvou Rudolfin. Je těžko představitelné, že by mohlo město provoz takového kolosu utáhnout. Výsledek dvoukolové anonymní soutěže je nakonec patový: porota udělila ex aequo tři druhé ceny a několik odměn. Tím ovšem vyslala signál, že z dlouho připravované akce nakonec asi nic nebude. Snad by ještě mohlo následovat další kolo mezi oceněnými autory, pak by ale jistě stálo za to zredukovat stavební program. To se ovšem mělo stát hned na začátku a dnes mohl být znám vítěz.…

v51.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte