„Cestovní mapa“, označovaná za poslední šanci vyřešit palestinsko-

 -izraelský konflikt, je v troskách a situace na Blízkém východě hrozí dalším výbuchem. Poté co byla vytvořena palestinská vláda v čele s premiérem abú Mázinem, jenž byl Izraelem i Spojenými státy považován za seriózního partnera, a po dvou měsících více méně funkčního příměří vzbuzujícího v Izraeli naději, že dohoda s Palestinci je možná, vypukla další vlna sebevražedného teroru. Abú Mázin podal demisi a situace se vrátila zpět do bodu nula. Kdo za to může? Izrael v tom má jasno: „Jásir Arafát je hlavní překážkou jakéhokoli procesu usmíření mezi Izraelem a Palestinci. Izrael podnikne kroky k odstranění této překážky, a to tehdy a těmi prostředky, které si sám zvolí.“ Tak zní prohlášení izraelské vlády z 11. září. Znamená-li „odstranění“ Arafáta vyhostit, zajmout a postavit před soud, či fyzicky zlikvidovat, zůstalo nevyřčeno. Respekt tak zdrženlivý nebyl, ve svém komentáři Tady cestovní mapa končí (Respekt č. 38/2003) navrhuje „odstranění Arafáta jednou provždy“. Nebylo by to ale šťastné rozhodnutí.

Co si může dovolit Izrael

Bez ohledu na to, zda Šaronova vláda hodlá svou hrozbu uskutečnit, se mnohým tento krok jeví spíše jako výsledek frustrace než promyšlené strategie. Již samotný akt tohoto prohlášení se může jevit jako kontraproduktivní. Po dvouletém úsilí vysvětlit světu, kdo Arafát skutečně je, a kdy se jej více méně…

v43.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte