Nejsilnější britská literární generace posledních desetiletí bývá kritiky právem označovaná jako amisovská – spisovatel Martin Amis, jehož jméno nese, patřil od 80. let mezi mladými literáty ke špičce. Je tedy poněkud paradoxní, že zatímco většina jeho generačních souputníků jako Salman Rushdie nebo Ian Mc Ewan se může pochlubit alespoň jednou prestižní Bookerovou cenou za nejlepší knihu roku, Amis dosud žádnou nedostal. Když se tedy na sklonku letošního léta v širší nominaci na vítěze objevil nový a dlouho očekávaný Amisův román Yellow Dog, mnozí kritici tipovali, že tentokrát ho Booker Prize nemine. Dopadlo to však jinak.

Důmyslné žluté nic

Amisovy šance na vítězství zvyšovalo také to, že jiní význační současní autoři jako Pat Barkerová, Peter Carey či Tibor Fischer na seznamu chyběli. Jeho čerstvě dokončený román byl také patrně nejsledovanější událostí sezony, lépe řečeno několika sezon – v průběhu posledních let britským tiskem často prolétla nějaká ta zpráva, případně rozhovor o chystaném románu. Nicméně Martin Amis vždy nakonec čtenáře překvapil něčím jiným: vydal podařenou povídkovou sbírku, poté výbornou knihu sebraných literárních recenzí a esejů a zajímavý životopis Experience (Zkušenost). Další kniha Koba the Dread (Koba Hrozný), něco mezi historickým esejem o Stalinovi, zamyšlením se nad hrůzami komunismu a osobními memoáry, byla snad trochu zbytečná, ovšem v té době už netrpělivý literární svět očekával nový román.…

v40.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte