Následující texty pocházejí z debaty čtenářů nad článkem Čekání na milost (Respekt č. 37/2003) a komentářem Klausovy nemilosti (Respekt č. 37/2003). Do diskuse se lze zapojit na adrese www.respekt.cz.

Bezpochyby mají pravdu ti, kdo tvrdí, že ve fungujícím právním státě milosti nejsou příliš potřeba, neboť dobře fungující několikastupňové soudy dokáží spory rozhodnout jak v souladu se zákony, tak i s přirozenou spravedlností, a viníkům vyměřit takové tresty, které jsou úměrné jejich provinění a okolnostem, za kterých je spáchali. V ČR jsou však soudy jako celek snad jednou z nejhůře fungujících institucí. To je skutečnost, kterou si Václav Havel zjevně uvědomoval a která Václavu Klausovi buďto nedochází, nebo je mu lhostejná. Osobně se přitom kloním k názoru, že ho osud neoprávněně odsouzených vůbec nezajímá.

Milan Bendl, bendl@fnkv.cz

Souhlasím s názorem, že prezidentská milost jako mimořádný prostředek k nápravě nepřiměřeně či nesprávně uloženého trestu by neměla suplovat činnost justice, zvlášť když zákon zná další mimořádné prostředky k nápravě či zmírnění rozsudku – například dovolání nebo stížnost pro porušení zákona. Ovšem je jisté, že v jistých případech (jakým je například ten zmiňovaný v článku Čekání na milost) je udělení milosti pravděpodobně na místě. Je proto třeba vyjádřit uznání bývalému ministru spravedlnosti Pavlu Rychetskému, že ve zmiňovaném případě využil své pravomoci a odložil nástup výkonu…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte