Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Mezi Kim Čong-ilem a Pentagonem

Mezi čekateli na vstup do EU je Česko jedinou zemí, která se dosud nepřipojila k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu. Jeho domácí stoupenci sice tvrdí, že české váhání vyvolává v Unii rozruch, praxe to ale zatím nepotvrzuje. Ačkoli je myšlenka tribunálu velkým příslibem, že konečně budou za své zločiny potrestání světoví diktátoři, projekt má i rizika. Před soudem totiž mohou teoreticky stanout například i spojenečtí vojáci, kteří vedli útok proti Husajnově režimu v Iráku.

Taylore, končíme

Mezinárodní trestní tribunál (ICC), který sídlí v nizozemském Haagu, začal fungovat v červenci minulého roku. Dosud se k němu připojilo téměř sto zemí. Jeho hlavním úkolem je soudit zločiny proti lidskosti, genocidu, zločiny agrese nebo válečné zločiny těch, které nechce nebo nemůže potrestat soud domovské země. Hlavní žalobce tribunálu, argentinský právník Luis Moreno Ocampo, který se proslavil jako vyšetřovatel zločinů argentinské vojenské junty z konce sedmdesátých let, by tak v budoucnu mohl před soud pohnat například nynější severokorejské vůdce nebo brutální africké katy (mimo jiné současného liberijského prezidenta Charlese Taylora, jehož vláda stála život nejméně dvou set tisíc lidí).

Ačkoli ale tribunál funguje již přes rok, dosud před ním nikdo nestanul. Z pěti set podnětů (kdokoli může dát podnět k vyšetřování na kohokoli) se začali žalobci tribunálu zabývat zhruba sedmdesáti a ostatní označili za „neopodstatněné“. Nejvíc stížností…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte