Z hlubin kolektivní paměti se na jižní Moravě vynořilo přísloví Velký otec má několik synů. Pravděpodobně vyjadřuje nějakou obecnou vlastnost světa toho typu, že velký ředitel si volí podobné náměstky nebo že s velkým nepořádkem je spojeno mnoho dalších menších zmatků. Lidové pozorování však přiřklo platnost tohoto přísloví povodňové situaci. Máme se po každém dešti bát povodně? Co se stane na jaře, až budou tát sněhy? Lednové srážky byly vcelku nevýrazné, ale byla z nich povodeň, na kterou by se vzpomínalo – nebýt té velké srpnové.

Co naprší, to steče

Existuje empirické pravidlo, které má velmi mnoho výjimek, ale na druhou stranu dobře ilustruje současnou situaci: říká, že zhruba třetina srážek se vsákne, třetina odpaří a třetina odteče. Půdní pokryv je dnes tak nasáklý vodou, že retence půd je minimální. Navíc ve studené polovině roku je menší odpar, takže „co naprší, to steče“. To je důvod, proč nejenom teď, ale i v příštích měsících nejméně do léta, může každý větší déšť způsobit menší či větší povodeň. Ale mělo by se jednat jenom o „syny“ velkého srpnového „otce“.

Na menší povodně existuje celá řada léků, které je mohou zmírnit. Většina z nich byla mnohokrát popsána, ale o jednom téměř neslýcháme. Jedná se o zanášení říčních koryt. Pamětníci z Olomouce či Kroměříže si vzpomínali, jak za jejich dětství jezdily řekami malé bagry, které jednak těžily písek, jednak udržovaly koryta. V Praze byl…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte