Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Rybičky v mixéru

Fotografie: Ředitel muzea Meyer: Ty rybky by za umění daly život. Foto AP • Autor: Respekt
Fotografie: Ředitel muzea Meyer: Ty rybky by za umění daly život. Foto AP • Autor: Respekt

Je možné, že v době, která nás permanentně informuje o utrpení tisíců lidí z celé planety, projednává soud vyspělé západoevropské demokracie za napjaté pozornosti médií smrt dvou akvarijních rybiček? Zní to neuvěřitelně, ale ano. Před deseti dny ukončili dánští soudci tři roky starou aféru, která na první pohled vzbuzuje spíše úsměv, ale zároveň mnohé vypovídá o našem vztahu ke zvířatům, svobodě a odpovědnosti.

Vše začalo v únoru roku 2000, kdy umělec Marco Evaristti v rámci skupinové výstavy Eyegoblack instaloval v dánském muzeu Trapholt deset mixérů značky Moulinex. Naplnil je vodou, do každého umístil po jedné mečovce a více méně ponechal na (z)vůli návštěvníků výstavy, jestli zmáčknou tlačítko a uvedou nože mixéru do chodu. Chilsko-dánský umělec později u soudu vypovídal, že své dílo zamýšlel jako protest proti bezohlednosti světa, obydleného moralisty, voyery a sadisty – krutou skutečnost mělo zobrazit skutečně kruté umění. Proti expozici okamžitě protestovali ochránci zvířat a policie nařídila muzeu, aby mixéry odpojilo od elektrického proudu. Ředitel Trapholtu Peter Meyer však s odvoláním na nedotknutelnost umělecké svobody odmítl uposlechnout. Když se pak do galerie dostavil strážmistr Jeppesen, aby osobně dohlédl na vykonání policejního nařízení, bylo už pozdě: v osmi mixérech dál plavaly mečovky, ale ve dvou už strážník spatřil jen kalný naoranžovělý koktejl. Jak vyšlo najevo…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v23.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.