Kam se poděla úroda, která se neurodila

Rád bych připsal několik poznámek k článku Marka Pokorného Družstevníky překvapil děda Mráz (Respekt č. 14/2003). Loňský a letošní zemědělský rok má totiž vůbec zvláštní průběh (dobře patrné je to zejména při sledování reportáží na TV Nova): 1. V létě bylo sucho, pak zase mokro (povodně) a úroda byla malá nebo skoro žádná = požadavek na první náhradu. 2. Na podzim bylo mokro a přišla brzo zima a nestihlo se sklidit a muselo se to tedy zaorat = požadavek na druhou náhradu (ve skutečnosti nebylo přece co sklízet). 3. Tím, že přišla brzo zima a nestihlo se sklidit, nebylo kam zasít ozimy, protože nebylo zoráno = požadavek na třetí náhradu (ve skutečnosti zoráno bylo, protože se přece zaorávala ta nesklizená neexistující úroda). 4. Byla tuhá zima a ozimy vymrzly a musí se zaorat = požadavek na čtvrtou náhradu (ve skutečnosti nebylo co zaorávat, ani nemělo co vymrznout, protože to nebylo ani zaseté).

5. Pravděpodobně bude na jaře zima nebo sucho a tím se již podruhé zaorají již jednou nezaseté, zmrzlé a zaorané ozimy = požadavek na pátou náhradu. 6. Pravděpodobně bude taky na jaře mokro a nepůjde tedy zasít alespoň jarní obilí = požadavek na šestou náhradu. 7. V pozdním jaru a v létě, ať bude jakékoli počasí, bude určitě vadit úrodě (jaké, když se žádná nestihla zasít?), protože ideální počasí je pouze přímořské mírné klima = požadavek na…

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte