ČNB sebrala Union bance licenci. Na to člověk nemusí být analytický génius, aby takový vývoj předpověděl. Už když Unionka před měsícem kvůli nedostatku hotovosti zavřela pobočky, Respekt psal, že je to definitivní: kdo by si v takové bance dál nechával peníze?

Z Unionky mezitím unikl na veřejnost seznam nesplácených úvěrů, kvůli nimž žádala státní pomoc za 1,7 miliardy (první ho otiskl týdeník Euro). Shrnutí v jedné větě: Union byl poslední exemplář „bankovního socialismu“. Ale takový menší, severomoravský: Přerovské strojírny po sobě nechaly dluh 369 milionů, Hutní závody Břidličná 185 milionů, frenštátský výrobce kol Superior 140 milionů (všechny tři podniky jsou v konkurzu)… Z akcionářů zařídili nejvyšší „sekeru“ někdejší manažeři Nové huti: po jejich spřízněných firmách MS-Unikov a Petrcíle zbyly pohledávky 400 a 95 milionů. Sama mateřská Union Group coby akcionář dluží své bance 220 milionů. A to ještě nemusí být vše – odvolaný šéf Union banky Radovan Vávra naznačuje, že úvěry na své projekty žádali i noví majitelé z italské skupiny Invesmart. Ale to už prozkoumá likvidátor nebo konkurzní správce. Nebo policie.

•••

Pěkná ukázka globálního tiskového sporu: ruský miliardář vyhrál u londýnského soudu nad americkým časopisem. V prosinci 1996 časopis Forbes napsal drtivý portrét Borise Berezovského. V titulku ho označil za „kremelského kmotra“, od jakého by se „sicilští chlapci…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte