mobrazek_333.gif
mobrazek_333.gif • Autor: Respekt

vobrazek_333.jpeg
Fotografie: Otřesné zážitky z války přivedly Karla Kosíka (1926–2003) k utopiím. Foto ČTK • Autor: Respekt

Karla Kosíka jsem poznala v polovině 50. let jako vysokoškolského učitele, když přednášel o českých radikálních demokratech. Nebyl strhující řečník, ale při přednáškách dělal paralely, či spíše narážky na různé, tehdy zamlčované fáze dějin, jakými byly moskevské procesy, tragédie Tuchačevského, ale i Teigeho. O svém vlastním životě mluvil málokdy, ačkoli byl s dějinami těsně spojený.

Kosík byl hrdina odboje proti fašismu, už jako osmnáctiletého ho zatklo gestapo za účast v odbojové skupině Předvoj, která mravně profilovala jeho generaci. Na rozdíl od jiných o své odbojové činnosti nikdy nemluvil. Zážitky osmnáctiletého kluka, který byl více jak půl roku vězněn v Malé pevnosti v Terezíně a denně musel vytahovat a odvážet do márnice těla těch, co v noci zemřeli či byli umláceni, byly asi stále příliš drastické. Ještě 2. května 1945, tedy ve svých necelých 19 letech, viděl popravu 56 komunistů zastřelených na přímý rozkaz K. H. Franka. (Smrti se ocitl blízko i on sám, když za pár dní nato dostal skvrnitý tyfus.) Tato, celou generaci jasně profilující zkušenost, z něho udělala zapáleného komunistu. Asi člověk v mládí toto proživší a přeživší musí mít, alespoň na čas, oporu v nějaké velké utopii, aby kompenzoval tu všechnu hrůzu. Ideje jsou většinou čisté, ideologie nikoli, ale to on zřejmě v prvních letech po roce 1948 ještě nevěděl. Za to již o deset let později nás, posluchače filozofické fakulty,…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte