Navzdory snahám mnohých poválečných britských vlád o vylepšení zdravotnictví platí na britských ostrovech stále poněkud murphyovské pravidlo - model péče zdarma pro každého zůstává sice nedotknutelnou svatyní, kdo se však chce takového ošetření dočkat včas, ten raději zaplatí a připojistí se. Jste-li zkrátka Britem, onemocníte a vydáte se napospas běžné péči, hodně riskujete. A nedáte-li si pokoj a troufale trváte na tom, že chcete být třeba i operován, musíte vystát dlouhou frontu.

Příběh Rose Addisové

Úroveň britského zdravotnictví ilustruje řada smutných, spíše morbidních historek. Poslední se odehrála v polovině ledna: londýnský večerník Evening Standard zveřejnil příběh 94leté Rose Addisové, která byla sanitkou přepravena do londýnské nemocnice Whittington poté, co doma upadla a do krve se zranila. Její dcera, 72letá Zena Goldová, ji nemohla ten den navštívit, tak jen zavolala lékařům a ti ji ujistili, že se matce daří dobře. Do nemocnice se dcera dostala o dva dny později a s hrůzou zjistila, že se matka dosud nachází v přijímacím sále. „Seděla ve vozíku, neomytá, ve stejných, krví potřísněných šatech, v nichž doma upadla,“ pověděla novinářům a dodala: „Nikdo se o matku nestaral. Sestry mi řekly, že nemocnice nemá dostatek volných postelí.“ Vypukl skandál, který se nakonec stal předmětem přestřelky v parlamentu mezi šéfem opozičních konzervativců Iainem Duncanem Smithem a předsedou labouristické vlády Tonym Blairem. Duncan Smith požadoval,…

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte