Zbyněk Petráček se v 3. čísle Respektu vrátil k reflexím pětadvacátého výročí Charty 77: „Snad jen Ondřej Neff v Lidových novinách položil skutečně zásadní otázku: Jaké by to bylo, kdyby Charta nebo cokoli jí podobného nikdy nevzniklo? Podle Neffa bude jednou společnost čerpat z existence Charty uspokojení podobně, jako jsou soudní Němci hrdi na pokus o atentát na Hitlera.“ Následující texty pocházejí z debaty, kterou na téma Charta 77 vedli čtenáři na internetových stránkách Respektu.

Takoví jsme byli

U příležitosti výročí Charty 77 by bylo asi nejvhodnější zavzpomínat, co jsme dělali my a jaké jsme k tomu měli motivy. Proč jsme podepisovali antichartu, proč jsme odcházeli do emigrace, proč jsme neměli sílu se rovně postavit a říct, co jsme si všichni stejně mysleli. Většina z nás byla raněná hrůzou. Trpěli jsme všemi vlastnostmi ubohých slabochů, kteří by pro bůček a kus svíčkové na neděli udělali téměř všechno. Přihlašovali jsme svoje milované děti do komunistických vysokých škol a na komunistická gymnázia. Chodili jsme do zaměstnání, která nic neprodukovala, ničili jsme životní prostředí, zohyzďovali krajinu sibiřskou architekturou, které se budeme zbavovat 100 let. Jednou z mála věcí, které si svět v průběhu poválečné historie na Československu, všiml byla Charta 77. Konkrétní lidé se totiž tehdy postavili a nazvali věci pravým jménem. Asi také měli strach, když se stavěli…

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte